Selimiye Revizyon Plani

Selimiye Marmaris satılık emlak ile kiralık ilanları mümkün olduğu kadar detaylı açıklanıyor. Sadece satılık emlak bilgileri değil, tarihçesi ile kısaca imar gerişmeleri de konu ediliyor. Gayrimenkul fiyatlarının satış değeri üzerinden etiketlenmesi doğrudan etki yaptığı için bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Ana Sayfa » İmar Bilgileri » Revizyon Planı Sayfasındasınız.

Merak Edilenler

İmar Geldi mi?
Hayır. Henüz Selimiye Mahallesi 'ne  İmar gelmedi. Çalışmalar sürmektedir. Son yıllarda ciddi gelişmeler yaşanmaktadır. Şimdi gelişmeleri, Mugla Marmaris Selimiye revizyon plani hakkında bilgiler ve Selimiye emlak imar konusunda merak edilenler şirketimiz yöneticisi tarafından açıklanıyor.

Peki neler oluyor?
20 yılık gelişmelere bakalım. Selimiyenin Köy statüsünde bulunduğunda,  önceleri en önemli sorun zilliyetlik kullanım haklarına sahip gayrimenkullerin kadastro geçerek tapulanmasıydı.1989 yılında hızlanan çalışmalar bugün nerede ise tamamlanmıştır. Artık, sınır ve miktar belirleme tamamlanmıştır. Orman, Kadastro, Milli emlak ile süren davalar da zaman içinde tamamlanacaktır.

Selimiye imar planı açısından Datça Bozburun Plan Hükümlerine tabidir. Muğla Bayındırlık il Müdürlüğü'ne bağlı olarak sürdürülen çalışmalarda yetki  İl Özel İdare Müdürlüğü'ne verildi. G.D.Y.K Geçiş Dönemi Yapılaşma Koşulları yönetmeliği ile kriterlere uygun arazi, tarla konumundaki emlaklar arsa statüsüne ulaştı. Bir anlamda sınırlı, dolaylı imar geldi. Yasal konutlar, apart oteller inşa edilmeye başladı. Yararlananlar ön koşul kadastro yolunun sağ veya sol tarafından sınırı olan parseller için geçerliydi. Bu da yetmez; 400m2 altında köy yerleşim alanı, 5000m2'den az  Köy Gelişme alanı kapsamındaki arsalar, sit alanlarında bulunanlar, kıyıdan 150m uzakta bulunmayanlar, yararlanamadı. Çünkü, imar çalışmaları devam ediyor, kaçak yapılaşma da sürüyordu. Nitekim; Selimiye'de belli bir tarihden önce yapılan kaçak yapılar devlet tarafından yıkıldı. Daha sonra bu yıkımlar tekrarlandı. İmar geldiğinde mevcut kadastro yollarının ayni şekilde korunacağı, bu nedenle sınırlı yasal inşaat izini verildiği anlaşıldı.

30 Mart 2014 sonrası ne oldu?
Yukarıda belirttiğimiz gelişmeler ardından Muğla Büyük Şehir yasası çıkarıldı. 6360 nolu kanun 6/12/2013 tahihli 28489 sayılı resmi gazetede yayınlandı. Yürürlüğe girişi 30/03/2014 yerel seçimleri ardından, nüfusu 500 üzerinde olan köyler mahalle oldu. Selimiye Mahallesi Marmaris Belediyesine bağlandı. İnşaat izinlerine veren İl Özel İdare Müdürlüğü kapatıldı. Ayrıca; 20594 nolu kanun ile Kıyı kanununda değişiklik yapan yasa 2/04/ 2013 tarıhinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bugün durum nedir?
Datça Bozburun Plan hükümleri ile ilgili olarak; 1/25.000 ölçekli Revizyon Planı 30/Nisan/2014 tarihinde askıdan indirildi. İncelediğimiz reviyon planı 63 sayfadan oluşmakta, önemli değişiklikleri, bir bütün içinde, önceki,kanun,karar, yönetmelik ve diğer kurumlar uyumu ile sunmaktadır. Tüzel kişiler ve bireyler tarafından yapılan itirazlar değerlendirilmektedir. Selimiye revizyon plani kapsamındadır.

Sonuç?
Selimiye mahallesi 'nde emlak satışları sürmektedir. Konut veya otel alırken ruhsatsız gayrimenkul satın alınmasını taşıdığı riskler nedeniyle önermiyoruz. 30/04/ 2014 tarihinde kabul edilen; 6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun yürürlüğe girdi. Bu nedenle Tapu müdürlüğü satışlarda  artık onay yazısı istiyor. Ardarda çıkarılan kanunlar 22 yıldır gayrimenkul satışı yönettiğimiz Selimiye Mahallesi, çevresi fiyat etiketlerini yükseltmiştir. Beklenti oluşmuştur. Kaçak yapılaşmanın önlenmesi, bu doğa güzelliğinin gelecek nesillere "bozulmadan" bırakılması, yasaların uygulanması dileğimizi ileterek, halk deyişi ile söyleyelim: henüz imar gelmedi. Şirketimiz köy evleri mustakil ev konut yanısıra satilik arsa tipi gayrimenkuller ilanlarını sunarak satışlarını sürdürmektedir.

Yazılar telif hakları yasası ile korunmaktadır. Öncelikle link vererek,kaynak belirterek alıntı yapılabilir.

Sayfalar 1 2 İmar Bilgileri - Sayfa 2

Hizmet Konularımız

• Expertizlik Hizmeti • Gayrimenkul Danışmanlığı • Tapu takip işleri,Yer tesbiti, Kat Mülkiyeti tesis işleri • Parselasyon,halihazır harita,imar durum belgesi
• Kira kontratı, satış protokolü, fizibilite raporu hazırlamak.

Gonenc Emlakçılık Ltd. Şti. Marmaris' de yirmi yılı aşan zamandır ayni adresinde hizmet vermektedir.
Yeniyol Caddesi Tepe Mahallesi 61nci sokak 20/12 48700 Marmaris-Muğla
0(252) 4133089 - 4133090 Ofis 4133090 Fax 0532 312 0116 Cep

Selimiyebox Bülteni şirketimizin ücretsiz yayın organıdır. Sektör hakkında bilgi almak,gelişmeleri öğrenmek,yeni kayıt edilen emlakları öğrenme önceliği avantajını kullanabilirsiniz.

Gonenc Ltd. Sti. [Kuruluş 1994] ® Tüm hakları saklıdır.
Marmaris Selimiyebox Bülteni / 2008

TOPlist