Gönenç Emlak

Selimiye Gönenç Emlak Şirketi Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla Marmaris çevresinde kentsel Dönüşüm Hızlandı açıklamasında bulundu.

Kentsel Dönüşüm Hızlandı // Gönenç Emlak Marmaris

kentsel dönüşüm deprem tedbiridir

12 Adımda Kentsel Dönüşüm

Selimiye Gönenç Emlak Şirketi Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla Marmaris çevresinde kentsel Dönüşüm Hızlandı açıklamasında bulundu. Yaşanılan deprem felaketi insanları tekrar yenileme, güçlendirme uygulamasını önemle düşünmeye yöneltti. Depreme dirençli yapıların yapılması ne denli hızlanırsa sorunun çözülme süreci o denli çabuk sonuçlanacaktır. Son yıllarda Marmaris Emlak piyasasında uygulamaların hız kazandığı izlenmektedir. Son yıllarda Marmaris Emlak piyasasında uygulamaların hız kazandığı izlenmektedir.

Dönüşüm Benimsendi

Genç nüfusa sahip olduğumuz Türkiye sürekli büyümektedir. Ülkemizde hızlı nüfus artışı nedeniyle yeni yerleşim yerleri oluşmaktadır. Barınma ihtiyacı nedenle konut açığımız bulunmaktadır. Ancak eski yapılar kentlerin yapısının bozulmasına neden olmuştur. Depreme yeterince dayalı olmayan binaların yapı stok varlık yüzde oranı yüksek olarak değerlendirilmektedir. Ciddi problem kaynaklı sorun vardır. Türkiye'de 20 yılda uygulamayla ile 6,5 milyon civarında konutun yıkılarak yeniden inşa edilmesi gereği üzerine karar verilmiştir. Yapılan hazırlıklar kapsamında Rislli Yapı Tespit Lisansı, belgesi işlemi uygulamadadır. Yapılan hazırlıklar kapsamında Rislli Yapı Tespit Lisansı ve belgesi işlemi uygulamadadır.

Yeni Planlar

Planı kapsamında öncelikle İstanbul’dan başlanarak ülke genelinde uygulanmasına karar verilmiştir. Konutunu yıkarak yeniden inşa etmek isteyenler uygulamada sürecin nasıl işlediğini öğrenmeyi isterler. Doğal olarak atılacak adımlarının ne olduğunu merak etmektedir. Bu yönde sorular yapılması sonucunda 12 adımda nasıl gerçekleşebileceğinin yanıtını araştırdık.

Proje Nedir?

Genel olarak tanımlamamız gerekirse; kentin kendisine özgü dokusunu bozan yapıların yıkılarak yenilenmesi, uygun dokunun korunmasıdır. Uygulama yapılırken, doğal afetler karşısında dayanıksız, yasa dışı yapılmış yapıların, yerleşim alanlarının yeniden planlanarak inşa edilmesi ayni amaç içindedir. Yapıların kentin dokusuna uygun hale getirilmesidir. Planlanan uygulamayla ülkemizde olası doğal afetlere karşı sağlam, dirençli, güvenilir konutlar inşa etmek amaçlanmıştır. Bütün çalışmalarda her şeyin ekseni öncelikle insan sağlığının, yaşam hakkının korunmasıdır. 6306 sayılı kanun kapsamında kentsel dönüşüm projesi öncelikle deprem kuşağında bulunan yoğun nüfuslu kentlerde uygulanmaya başlanmasına önem verilmiştir.. Kapsama ilk giren iller;

  • İstanbul
  • Kocaeli
  • Sakarya
  • Bursa
  • İzmir

Başvuru Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm projesi pek çok vatandaşı sevindiren bir proje olmuştur. Konutlarını güvenilir bir biçimde yeniden inşa ettirmek isteyen insanlar, müracaat yapmak üzere araştırmalara başlamıştır. Kentsel dönüşüm projesi için şu biçimde başvuru yapabilirsiniz;

• Belediye İmar Müdürlüğüne ve Tapu Müdürlüğüne başvurduktan sonra üzerinize kayıtlı bina var ise statik proje temin edilmesi gerekir. Eğer yoksa bunu ispatlamak amacıyla resmi yazı alınır.

• Deprem Risk Raporu alınması gerekir. Binaya ait, daire tapusu veya hisseli arsa tapusu istenilir. Ayrıca nüfus cüzdanı fotokopisi, yapıya ait Bağımsız Bölüm Listesi de gerekmektedir. Belirtilen belgeleri içeren dosya projede görev alan şirkete başvuru yapılarak teslim edilir.

• Lisanslı şirket, binanızda yapmış olduğu inceleme neticesinde deprem risk raporunu hazırlar.

• Yetkili bakanlığa onayına deprem risk raporu sunulacaktır.

• Bakanlık risklidir kararını onayladığı takdirde binadaki bulunan tüm konutlardaki kat maliklerine bilgi iletilir. Böylesi durumda bireylerin 60 gün içinde itiraz hakkı mümkündür.

• Yapının dönüşümünün yapılabilmesi amacıyla yetkili belediye işleme başlar. Projeleri hazırlatılarak ruhsat alınması ile süreç devam eder.

• Bakanlık anlaşması sağlamakta olan bankalara kredi  müracaatı yapılır. Binanın dönüşümünde kat konutlarında yaşamakta olan kişilerin ortak kararı ile seçilen yetkili, inşaat firması inşaata başlar.

Gündeme alınmasını istediğiniz konular hakkında isteklerinizi değerlendiren editörlerimiz ilgili makaleleri izleyicilerimizle paylaşıyor. Konu Kahraman Maraş depremi ile yine güncel oldu. Yeni alınan önlemlerle uygulamalar da gelişiyor. Yarısı devletten yarısı sizden evlerin yeniden yapılması girişimi toplumda karşılık buldu. Lütfen isteklerinizi iletişim sayfamızdan iletiniz.

SELİMİYE EMLAK