Gönenç Emlak

Şirketimiz yaşanan güncel enflasyon artışlarının üzen etkisi üzerine gayrimenkul yatırımcılarına yönelik enflasyonu kim sever sorusuna yanıtı irdeliyor.

Enflasyonu Kim Sever | Selimiye Emlak

Emflasyonu

Gayrimenkul Yatırımcıları Neden Seviyor!

Şirketimiz yaşanan güncel enflasyon artışlarının üzen etkisi üzerine gayrimenkul yatırımcılarına yönelik enflasyonu kim sever sorusuna yanıtı irdeliyor. Evet. Enflasyonu kim sever? Yatırımcılar sever. Çünkü karşı koruma görevi görür. Birkaç nedenden dolayı oluşur. Yatırımcı sever fakat bozulmuş piyasa koşulları onun nedeni değildir. Yatırımcı sadece gelişen şartları analiz ederek değerlendirir. Öngörüleriyle risk alarak sermayesini yatırıma dönüştürür. Bu durum kumar oynamak değildir. Fırsatlar değerlendirilir. Marmaris emlak pazarı kapsamında da olduğu gibi. Ancak, bütün girişimler kamu yararı gözeterek değil, kar amacıyla yapılır. Keza borsada sık söylenen herkes satarken al, alırken de sat ilkesi gereği yaşanarak işlem yapılır. Altın, döviz alım satımında olduğu gibi hareket edilir. Yerel Marmaris emlak konut sektöründe yansımaları rahatlıkla izlenebilir.

Gayrimenkul Yatırımcıları

  • Birincisi, tarihsel olarak, konut fiyatları enflasyon oranı kadar, ondan hızlı yükselir.
  • İkincisi, yatırımcılar her zaman hesaba katmak üzere kiraları artıramasalar da yıllık, uzun süreli sabit kiralar nedeniyle, mülkün değeri artacaktır.
  • Üçüncüsü, gayrimenkul yatırımcıları sabit faizli krediye sahip olduklarında giderler aynı kalacaktır. Krediyi ödünç aldıklarından az değerde parayla geri ödüyorlar! Aslında, böylesi tür borç azaltmadır. Daha iyisi olamaz!

Yazımızın başlığındaki soruya genel anlamda hiç kimse yanıtını vermeyi isteriz. Ancak, reel yaşam istekler üzerinde değil gerçeklere basarak duruyor. Yatırımcılara fayda sağlamakta enflasyon ılımlı olmalıdır. Yüksek ya da tersi deflasyon kesinlikle herkese kötü haber. Yüksek enflasyon oluştuğunda, yatırımcılar yatırım amaçlı emlak bakım maliyetinin, mülklerden topladıkları kiralardan pahalı olduğunu görürler. Deflasyon meydana geldiğinde, emlak fiyatları düşer hatta bodrum katına iner. Her iki durumda da yatırımcının en iyi stratejisi, oranları makul seviyelere dönene kadar piyasadan uzak durmak olabilir.

Piyasa Döngüsü

Oranlarla ilgili kötü haber şu ki, enflasyonu yaratan pek çok farklı faktör olduğundan, bunların tahmin edilmesi çok zor. İyi haber şu ki, oranlar hangi piyasa döngüsünde olduğunuzu, kullandığınız yatırım stratejisini belirlemenizi etkilemeyecek. Oranını takip etmenin en iyi yolu bulunarak izlenir, Genel gayrimenkul yatırımı, finans haberleri sitelerimiz aracılığıyla takip edilerek varılan çıkarımlar hazırladığımız içerikler paylaşılır. Yerel Marmaris emlak piyasası ve genel ekonomik gelişmeleri izliyoruz. Sonuç: Düşük-orta enflasyon oranları gayrimenkul yatırımcıları için büyük avantajdır.

İrtibat: 0532 312 01 16