Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi Marmaris ve Selimiye gayrimenkul piyasasında ev kiralama konusunda açıklamalara yer veren yazıyı izleyicilerine sunuyor.

Ev Kiralama // Selimiye Emlak

Marmaris Selimiye konut kiralama

Marmaris Selimiye Evleri

1994 senesinden bu yana aktif olarak Marmaris Emlak piyasasında profesyonel danışmanlık hizmeti veriyoruz. Uzun senelerdir bu son üç yıldaki gibi kiralık ev arzı konusunda daralma yaşamadık. Kasım ve mart aylarında genel anlamda ev kiralama fırsatınız var. Geri kalan diğer aylarda ise seçenekler azalır. Piyasa durumu nedeniyle fiyatlar ani yükseliş yaşıyor. Arz talep ilişkisine bağlı olarak yaşanan bu durumun muhtelif sebepleri var.

1- Marmaris artık yazlık özelliğini kaybetmiştir. Bu sebeple mevsimlik yaygın hareketler görülüyor. Marmaris Turizmini için en önemli tehdit emekli kenti olmaktır. Maalesef bu yönde hızlı mesafeler alınmaktadır. Büyük kentlerden gelerek ilçeye yerleşenlerin sayısındaki artış, kiralık ev arzında yavaşlama sebeplerindendir.

2- Yeni konut üretimi azalmış ve imarlı konut arsaları sıfır noktasına doğru ilerlemektedir. Bu süreci kentsel dönüşüm için bir süre daha idare edebilir. İki katlı eski evler yıkılarak, yerine yenisi yapılmaktadır. Gelecekte imar değişikliği ile gelişmeye uygun bina kat adeti artması ile daha çok konut elde edilmesi beklenir. Marmaris çevresi için yeni imarlı arsalar üretme imkanı, orman, hazine ve sit alanları sebebiyle mümkün değildir.

3- Aksaz Deniz Üssünde görevli personellerin aileleri, önemli kiralık konut talebi oluşturmaktadır. Askerlerin yaşam tarzları, kirayı gününde ve düzenli ödemeleri sebebiyle kiracı profili olarak ev sahiplerinin göz bebeği durumundadırlar.

4- Turizm sektörüne mal ve hizmet verenler, konut talebine katkı yapar. Ancak; kiracı profili olarak bekarlar için durum pek iyi değildir. Mülk sahipleri yaşadığı deneyim, duydukları haberler nedeniyle evlerini kiraya vermemekten imtina etmektedir. Yasalarımızın bu yönde var olan ihtilafları, çok geç çözüyor olması ev sahiplerine çekinme getirmektedir.

5- Tatilcilerin konut kiralama konusunda etkileyici fonksiyonu bulunmuyor. Çünkü, bölgede pansiyonculuğun sona ermesi, 15 ünite ve altı kapasiteli apart otel işletmelerinin kapanmaya başlaması ancak kısa süreli tatilcilerin konaklaması düzeyindedir. Zaten son üç yıldır kiraya sunulan konut sayısının azlığı nedeniyle bu yönde ev bulmak için önemli sıkıntı yaşanmaktadır.

Konut Kiralama

Gönenç Emlak Şirketi Marmaris ve Selimiye gayrimenkul piyasasında ev kiralama konusunda açıklamalara yer veren yazıyı izleyicilerine sunuyor. Marmaris özellikle merkez, çevresi ve sahil kuşağı kiralık konut konusunda önemli istek görüyor. İç kesimlerde ise talep cılızdır. Buna karşın arz imkanı merkeze göre artar. Beldibi, Camiavlu kiralık ev arayanlar için en az aranan bölgelerdir. Merkez, Sarıana, Siteler, Pazar yeri, Ahu Hastahanesi çevresinde bulunan kiralık daireler yoğun talep almaktadır.

Muğla Marmaris Selimiye kiralık ev konusunda kış ayında ev kiralama uygundur. Yapılaşmanın gelişmesi ile kiralık konut sunumu artmıştır. Apart oteller sahillere yakın yerlerde yoğundur. Genellikle Kasım-Şubat aylarında tatilciler yaz mevsiminde konut bulmak güç olduğundan sezonluk veya yıllık  kiralama yapmaktadır. Daha makul fiyatla ve daha çok seçenek içinden seçim yapmak uygun olmaktadır.