Gönenç Emlak

Gönenç Emlak Şirketi gayrimenkul sektöründe yerel piyasada ev kiralama sorunlu alan ilan edilmesi hakkında açıklama yapıyor.

Ev Kiralama Sorunu Büyüyor // Selimiye Emlak

kira fiyatlari artiyor

Marmaris Ev Kiralama Çözümsüz Sorun

Gönenç Emlak Şirketi gayrimenkul sektöründe yerel piyasada ev kiralama sorunlu alan ilan edilmesi hakkında açıklama yapıyor. Şirkimizin kurulduğu 1994 yılından günümüze aktif olarak Marmaris Emlak Konut piyasasında aralık vermeden danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Yıllardır bu son iki yıldaki gibi kiralık ev arzı konusunda daralma yaşamadık. Kasım ve mart aylarında ev kiralama olanağı var. Yılın diğer aylarda ise hem seçenek az, hem fiyatlar hızlı yükseliş yaşıyor. Arz talep ilişkisine bağlı bu durumun muhtelif sebepleri olduğunu belirtelim. Konut piyasası hakkında Marmaris Haber sitesi gündemdeki sorunu manşetlerine taşıdı. 

Nedenler Belli

1- Marmaris 100.000 yerleşik nüfusu ile artık yazlık özelliğini kaybetmiştir. Bu sebeple geçmişte olduğu gibi mevsimlik yaygın devresel hareketler görülmez. Marmaris Turizmini tehdit eden en önemli etmen emekli kenti olma yolunda hızlı mesafeler alınmasıdır. Büyük kentlerden gelerek yerleşenler kiralık ev arzında yavaşlama sebeplerinden birisidir.

2- Bölgede yeni birinci el konut üretimi azalmıştır. İmarlı konut arsalar parselleri sıfır arz noktasına doğru önlenemez biçimde ilerlediği izleniyor. Yaşanan süreci yoğun bakım ünitesine alan kentsel dönüşüm ile yenileme bir süre daha idare edebilir. İki katlı eski yapılar yıkılarak, yerine yenisi yapılıyor. Zaman içerisinde gelişmeye uygun kat adedi artışı ile konut elde edilmektedir. Ancak bu kapasitenin de bitme seviyesine geldiği görülüyor. Dört katlı bina yılınca yerine yine ayni kat yapı yapılıyor. Bu nedenle değişen bir şey sayı arttırma anlamında yok. Mevcut koşullarda Marmaris çevresi için yeni imarlı parseller üretme olanağı, orman, hazine ve sit alanları sebebiyle mümkün olmadığını söyleyelim.

3- Aksaz Deniz Üssü görevli personel aileleri konut talebi açısından önemli ve güçlü talep oluşturuyor. Yaşam tarzları, kira ödeme garantileri sebebiyle kiracı olarak konut sahiplerinin tercih ettiği biliniyor.

4- Turizm piyasasına mal ve hizmet üretenler, sıkıntılı aylarda konut talebine katkı yaparlar. Ancak; bekar kiracılar için durum iyi değildir. Kimse ayrımcılık peşinde değildir. Bu bölgede hoşgörü her zaman hakim olmuştur. Ancak; ev sahipleri yaşadıkları, duydukları deneyimler sebebiyle baştan ön şart olarak mutlaka evlerini kiraya verirken aile şartını arıyorlar. Bunu açıkça söylemeyenler bile davranışları ile kiralama konusunda aksine davranıyor. Yasalarımızın bu yönde ihtilafları aylarca geçen süre sonunda çok geç çözüyor. Bu durum kiraya veren için kendince çekincelerine haklılık getirmektedir.

5- Tatilciler artık ev kiralamada ciddi talep oluşturmuyor. Nedeni, pansiyonculuğun ölmesi, küçük apart otellerin sonunun gelmesidir. Kısa süreli tatilcileri ağırlama turizm acenteleri tarafından sağlanmaktadır.

Kira Fiyat Artışı Önlenemiyor

Bu önemli sebeplerle özellikle Marmaris merkez, çevresi ve sahil kuşağı ciddi kiralama talebi alıyor. İç kesimlerde ise talep göreli olarak daha azdır. Beldibi, Camiavlu en az talep alan bölgelerdir. Sarıana, Siteler, pazar yeri, Ahu Hastahanesi çevresi gibi mevkiler kiralık ev ve daireler açısından yoğun ilgi görmektedir. Marmaris Kiralık evler kira fiyat artışı önlenemiyor. Bize göre ev kiralama sorunu giderek büyüyor ve çözümsüz görünüyor. Bu durum fiyatlara yansıyor.