Gönenç Emlak

Muğla Marmaris Selimiye emlak sektöründe 29 yıl öncesi araziler kadastro arsaları ile kullanım haklarını belgeleyen muhtar senedi tipi gayrimenkuller izlenir.

Araziler ve Kadastro Arsaları | Selimiye Emlak

kadastro arsalari ve araziler

Kadastro Arsaları

Muğla Marmaris Selimiye Emlak sektöründe 29 yıl öncesi araziler kadastro arsaları ile kullanım haklarını belgeleyen muhtar senedi tipi gayrimenkuller izlenir. İmar uygulaması yapılmamış toprak parçaları arazidir. Arsa belediye tarafından imar uygulaması yapılarak yapılaşmaya açılan topraklardır. Halk arasında, arsa ile arazi sözcükleri  ayni kullanılır. Oysa her ikisi farklı değerleri ifade eder. Selimiye satılık arsa piyasasında karıştırılan hususlarda doğru olanı ifade edelim. Yazımızda çok önemli ve dikkat edilmesi gereken konu üzerinde merak edilen soruları yanıtlayalım.

Kadastrodaki Arsalarda Tapu 

Sorusu üzerine örnekle cevap verelim. Örnekte Aysel hanımın büyük babasının orman arazisindeki gecekondusu var iken 2B olarak tespit edilmiş. Buradan belli süre sonra kadastro geçmiş. Mevcut Kadastro çalışmaları sırasında Ayşe Hanımın akrabası yerin 300 metrekare olan bölümünü kendi adına kayıt ettirmiş. Diğer 300 metrekareyi babasının ismine yazdırmış. Sonrasında kardeşler babalarından parseli satın alırken 600 metre kare yer alıyoruz beyanında bulunarak satın alma talebi ile işlemi yapmışlar. Ancak, alınan yerin 300 metrekare olduğunun farkına varmışlar. Peki, ne olacak? Ayşe Hanım ne yapmalıdır?

Tapu Alanı

Kadastrodaki arsalarda tapu alanı belli mi? Soruya yanıt vermeden önce bilinmesi gereken, yapılan kadastrodaki çalışmaların hangi tarihte olduğudur. Tarihin bilinmesi gerekir. Çünkü önemlidir. Zira kadastro yılları içine alarak yapılmaktadır. İşlemde biliyoruz ki önce orman kadastrosu yapılmıştır.  Sonrasında orman dışı alanların kadastrosu yapılmıştır. Ayrıca çalışma yakın tarihimize kadar uzandı. Öncelikli olarak bilinmesi gerekenin kadastro çalışmaların hangi tarihler arasında yapılmış olduğu bilinmelidir. Peki, kadastrodaki arsalarda tapu alanı belli mi?

Zaman Unsuru

Kadastrodaki Arsalarda Tapu  ve alanı Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumda tarihleri bilmenin ne kadar önemli  unsur olduğu noktasına değinmiştik. Çünkü kadastro çalışması nedeniyle çalışmaların yapıldığında vaki itirazların da dinlenmesi önemlidir. Eğer mülkiyet ihtilaf durumu varsa dava açma süresinin 10 yıl olduğunu belirtelim. Eğer 10 yıl geçmişse maalesef sırf bu nedenle dava açmak mümkün olmaz.. Böylesi davalarda hem tarihi bilmek hem de bahsettiğimiz hususlarda özen göstermek çok önemlidir.

On Yıl Kuralı

Ayrıca değinilmesi gereken diğer nokta da kadastro geçen yerden eğer arazi alınıyorsa arazinin kayıtlarına göre alınmasıdır. Yani herkes arazi alırken kaç metre kare yer aldığını bilir. Dava açmanız için olumlu durum söz konusu olamaz. Bu yüzden verdiğimiz örnekteki durumu yaşayanlar da bu noktada dikkatli davranmalıdırlar. Bu durumu yaşamamak için baştan önlemi almak ve incelemek gerekir. Ayrıca on yıllık süre de dikkate alınmalıdır. Kadastrodaki arsalar için konu hakkında sizlere bilgi verdik. Gündeme alınan konularda içerk paylaşımına devam edeceğiz.

SELİMİYE EMLAK