Gönenç Emlak

Muğla Marmaris Selimiye emlak sektöründe 25 yıl öncesi araziler kadastro arsaları ile kullanım haklarını belgeleyen muhtar senedi tipi gayrimenkuller izlenir.

Araziler ve Kadastro Arsaları | Selimiye Emlak

kadastro arsalari ve araziler

Araziler ve Arsalar

Muğla Marmaris Selimiye Emlak sektöründe 25 yıl öncesi araziler kadastro arsaları ile kullanım haklarını belgeleyen muhtar senedi tipi gayrimenkuller izlenir. İmar uygulaması yapılmamış toprak parçaları arazidir. Arsa ise belediye tarafından imar uygulaması yapılarak yapılaşmaya açılan topraklardır. Halk arasında, arsa ile arazi nerede ise ayni kullanılır. Oysa her ikisi farklı değerleri ifade eder. Selimiye satılık arsa piyasasında birbirine karıştırılan hususlarda doğru olanı ifade edelim. Bu yazımızda çok önemli ve dikkat edilmesi gereken konu üzerinde merak edilen soruları yanıtlayalım.

Kadastrodaki Arsalarda Tapu Alanı belirli mi?

Sorusu üzerine bir örnekle cevap verelim. Bu örnekte Aysel hanımın büyük babasının orman arazisinde bulunan gecekondusu var iken 2B olarak tespit edilmiş. Burada daha sonra kadastro geçmiş. Mevcut Kadastro çalışmaları sırasında Ayşe Hanımın akrabası yerin 300 metrekare olan bölümünü kendi adına kayıt ettirmiş. Diğer 300 metrekareyi ise babasının ismine yazdırmış. Daha sonrasında ise kardeşler babalarından parseli satın alırken 600 metre kare yer alıyoruz beyanında bulunarak satın alma talebi ile işlemi yapmışlar. Ancak, bu sırada alınan yerin 300 metrekare olduğunun farkına varmışlar. Peki, bu durumda ne olacak? Ayşe Hanım ne yapmalıdır?

Tapu Alanı

Kadastrodaki arsalarda tapu alanı belli mi? Bu soruya yanıt vermeden önce bilinmesi gereken, yapılan kadastrodaki çalışmaların hangi tarihte olduğudur. Tarihin bilinmesi gerekir. Çünkü bu önemlidir. Zira kadastro yılları içine alarak yapılmaktadır. Bu işlemde biliyoruz ki önce orman kadastrosu yapılmıştır. Daha sonra ise orman dışı alanların kadastrosu yapılmıştır. Bununla beraber bu çalışma yakın tarihimize kadar uzandı. Bu yüzden öncelikli olarak bilinmesi gerekenin kadastro çalışmaların hangi tarihler arasında yapılmış olduğu bilinmelidir. Peki, kadastrodaki arsalarda tapu alanı belli mi?

Zaman Unsuru

Kadastrodaki Arsalarda Tapu Alanları Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumda tarihleri bilmenin ne kadar önemli bir unsur olduğu noktasına değinmiştik. Çünkü kadastro çalışması nedeniyle çalışmaların yapıldığında vaki itirazların da dinlenmesi önemlidir. Eğer mülkiyet ihtilaf durumu var ise dava açma süresinin 10 yıl olduğunu belirtelim. Eğer 10 yıl geçmişse maalesef sırf bu nedenle dava açmak mümkün olmaz.. Bu davalarda hem tarihi bilmek hem de bahsettiğimiz hususlarda özen göstermek çok önemlidir.

On Yıl Kuralı

Ayrıca değinilmesi gereken bir diğer nokta da kadastro geçen bir yerden eğer arazi alınıyor ise bu arazinin tapu kayıtlarına göre alınmasıdır. Yani herkes arazi alırken kaç metre kare yer aldığını bilir. Bu konuda dava açmanız için olumlu bir durum söz konusu olamaz. Bu yüzden verdiğimiz örnekteki durumu yaşayanlar da bu noktada daha dikkatli davranmalıdırlar. Bu durumu yaşamamak için baştan önlemi almak ve incelemek gerekir. Ayrıca on yıllık süre de dikkate alınmalıdır. Kadastrodaki arsalar için tapu alanı konusunda sizlere bilgi verdik siz de bu noktada daha dikkatli olabilirsiniz.

SELİMİYE EMLAK